من می توانم
هر آنچه درباره سرطان نمی دانید!مطالب را از سخن اول مطالعه فرمایید 
قالب وبلاگ

از بدو ورود ما به بخش خون انواع و اقسام آزمایش ها شروع شد.حتی نمونه مغز استخوانی که در بیمارستان شریعتی گرفته بودند ملاک نبود و این آزمایش دردناک باز هم انجام شد.

انواع و اقسام عکس و سونوگرافی هم در خود بیمارستان انجام دادیم. البته آن روزها افشین هنوز توان راه رفتن داشت و مشکلی نبود.

در همان یکی دو روز اول چیز مهمی را فهمیدم از هر ٨ نفر متخصص ١ نفر خوب گوش می دهد.بقیه ترجیح می دهند شما گوش دهید و تا جای ممکن حرف نزنید! و اکثرا بد خلق و جدی هستند!

خصوصا متخصصین خون و انکولوژی رک،جدی و سریع هستند و وقت زیادی برای شما ندارند!

هفته اول پزشک معالج افشین رو دیدم،خودم رو معرفی کردم و شرایط بالینی همسرم رو جویا شدم. جواب: ببینین خانوم من نمی تونم هی به همه بیمارانم یا همراهانشون توضیح بدم توی این بیماری حداکثر شانس بیمار شما ٢٠% هستش و خودتونو باید آماده کنین.خیلی سریع هم باید پیوند بشه و هیچ راه دیگه ای هم ندارید!

شانس پیوند هم ۵٠-۵٠ هستش که مریضتون زنده بمونه بعد از ۴٠ روز یا نه!اگرم بمونه تا ۴ یا ۵ سال آینده ممکنه پیوند رو پس بزنه که باز میمیره! اگر شانس بیاره و ۵ سال رو رد کنه زنده میمونه!

اییییییییییییییییی پزشکان محترم!!!!!! به خدا درباره گل و گیاه حرف نمی زنین!درباره عزیزان هر خانواده دارین نظر میدین!درسته که باید عین واقعیت رو به همراهان بگین چون این جزو قوانین وزارت بهداشته! اما انقدر قاطع؟انقدر تلخ؟بدون ذره ای آشنایی با فن بیان یا روانشناسی بر خورد با بیماران!؟؟؟؟

من که می دونم آموزشش رو دیدید پس چرا بهش عمل نمی کنید!؟؟!

حد اقل چیزی که اون روز می شد ایشون بگن این بود: ما اول جواب آزمایشهای ایشون رو ببینیم بعد نظر می دیم!شما قوی باشید ما هم همه تلاشمون رو می کنیم!

از همه بدتر هر روز که من رو در راهرو بخش می دیدن می گفتن : چی شد تصمیمتونو برای پیوند گرفتین؟وقتی نداریما!!!

٣ هفته گذشت با همه تلخی ها و کابوس هاش تا اینکه دکتر من و افشین رو صدا کرد!عین اون حرف هایی که درباره پیوند به من گفته بود به افشینم گفت.افشین واقعا ترسیده بود و به من نگاه می کرد)از اون نکاهایی که یعنی اینا چی دارن می گن؟

۵ دقیقه بعد از حرف های دکتر با ما جواب آزمایشهای ژنتیکی افشین اومد!

رفتم پیش دکتر و نشونش دادم شروع کرد به داد زدن!اینو الان به من نشون میدین؟؟؟؟؟؟

گفتم:خب دکتر چون الان آماده شده!چطور مگه؟؟؟سکوت کرد و گفت:باید با اساتید مشورت کنم حتما اشتباهی شده!

توی صداش نه ناراحتی بود نه خوشحالی ،گیج شده بودم!

نیم ساعت بعد پیش ما برگشت  گفت!

"از لحاظ آزمایشات ژنتیکی مشخص شد افشین نباید پیوند بشه و در شرایطی مثل اون ما منع می کنیم پیوند رو چون بین بدترین ها مبتلا به بده شده! و شانسمون رو با یک شیمی درمانی سنگین باید امتحان کنیم!"

چیزی از اشک های خوشحالی ای که افشین اون لحظه ریخت و سجده ای کنار در اتاقش زد از شکر نمی گم.....خنثی

نتیجه:

١:با دقت و حوصله و با سرعت تک تک آزمایشها رو انجام بدید.

٢:خیلی وقتها آزمایشها رو باید خارج از بیمارستان ببرید این کار رو به یک نیروی تازه نفس محول کنید

٣:پزشکان با آزمایشگاههای مختلفی کار می کنند پس آماده باشید که خیابان گردی کنید!

۴:اکثر متخصصان درصد اتفاقهای بد رو بالاتر می گن که برایشان بعدا مسئولیتی نداشته باشه که البته به نظرم یه جورایی حق دارند چون برخورد یک سری از همراهان خیلی عصبی و بده.و خصوصا درباره خون و سرطان،پس از لحن ایشان نترسید و فقط امیدوار باشید.

۵:پیوند یکی از جدی ترین روشهای نهایی است که باعث بالا رفتن طول عمر بیمار می شود البته حاشیه های مخصوص به خود را دارد.

۶:از آنجایی که نمی توانید پیشبینی کنید که برخورد پزشک معالج با بیمار چگونه است تا جای ممکن برای آشنایی بیشتر روزهای اول خودتان با پزشک صحبت کنید.چون کافیست بیمارتان با او ارتباط خوبی برقرار نکند آنوقت به درمان هم پاسخ کمتری خواهد داد! یادتان باشد باور، معجزه می کند!

٧:راستی دیدم که خیلی از دوستان نمی دونن پیوند چیه.و فکر می کنن جراحیه!

نه جراحی نیست خون رو از دهنده می گیرند و به گیرنده تزریق می کنند بعدا توضیح بیشتری میدم.

[ ۱۳۸٩/۸/٢۱ ] [ ٤:٢٩ ‎ب.ظ ] [ یاسمین زرگری ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یاسمین زرگری لیسانس مدیریت بازرگانی مدیر عامل و موسس شرکت دکووال و مدیر سایت دکووال www.decowall.ir سابقه بیش از 14 سال فعالیت داوطلبانه در موسسه خیریه محک, علاقمند به خدمت رسانی به بیماران مبتلا به سرطان و علاقمند به روشهای مختلف طب مکمل.
نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب
Flash banner maker online