آیا باید به بیمار گفت؟

هر لحظه در درونم با خودم فریاد می زدم که آرام باش،افشین به تو احتیاج دارد..هنوز که چیزی معلوم نیست.. و چشمهای نگران او که مبهوت به من نگاه می کرد ..گویی که تمام پاسخ های دنیا را روی صورت من می تواند پیدا کند..

لام خونش را از آزمایشگاه گرفتیم و به تهران کلینیک مراجعه کردیم به لطف جناب آقای طاهری با متخصص خون تماس گرفته بودند و در اورژانس منتظر ما بود.چون جمعه بود و دسترسی به متخصص بسیار سخت بود.

ایشان تا آمدند افشین را معاینه کردند و جواب آزمایش خون را دیدند.

من را صدا کردندند و پرسیدند "آیا شما همسر این آقا هستید" ؟ گفتم بله

و گفتند باید با شما خصوصی صحبت کنم....از جلوی چشم افشین کنار رفتم و دکتر گفت ٩٠% همسر شما مبتلا به Acute myeloid leukemia"  AML "و ALL  "Acute lymphoblastic leukemia "  هستند.(دو نوع از انواع سرطان خون). و به من توصیه کردند همین الان به بیمارستان شریعتی بروید و ایشان را به اورژانس خون معرفی کنید چون به دلیل پایین بودن پلاکت هر لحظه احتمال خون ریزی داخلی وجود دارد!

10 قدم با افشین فاصله داشتم و در همین 10 قدم تصمیم خودم را گرفتم "باید بداند"

*در جهان دو نظریه درمانی وجود دارد، یک:به بیمار واقعیت را بگویید و دو:واقعیت را از بیمار پنهان کنید

من همیشه طرفدار روش اول بوده ام و هستم اما در بیمارستان تجربه کردم که گفتن یا نگفتن واقعیت به بیمار کاملا بستگی به سطح دانش،آگاهی و فرهنگی دارد که او در آن متولد شده و با آن زندگی کرده است.چون به چشم خانمی را در بخش خون دیدم که در عرض کمتر از دو هفته بعد از تشخیص بیماری از ترس بیماری در گذشت!

اما افشین را خوب می شناختم اگر از من نمی شنید انقدر می پرسید تا بفهمد و آن وقت دیگر در طول درمانش به من اعتماد نمی کرد!

و نکته دقیقا همین است باید بیمار حد اقل به 1 یا دو نفر در طول درمانش اعتماد داشته باشد تا بتواند حتی بدترین حال و احساس خود را بدون کوچکترین نگرانی از عواقب آن بیان کند.

پس با اینکه از درون صدای شکسته شدن بندبند وجودم را می شنیدم به او نزدیک شدم و با آرامش در حالی که او را نوازش می کردم واقعیت را به او گفتم.

نتیجه:

1:نتیجه آزمایش را فقط  به متخصص نشان دهید.

تعریف: واژه هماتولوژی از دو بخشhaemato به معنی خون وlogy به معنی شناختن تشکیل شده است، لذا هماتولوژی به معنی علم بررسی بافت خونی سالم و بیماریهای آن میباشد.

واژه دیگری که احتمال زیاد معنی آن را می دانید انکولوژی به معنی سرطان شناسی است.

*پس به یا داشته باشید در مورد انواع مختلف سرطان به انکولوژیست مراجعه کنید اما در مورد انواع بیماری خونی و سرطان خون باید به هماتولوژیست مراجعه کنید.

2:آب قند را فراموش نکنید،شوخی نمی کنم بعد از شنیدن خبرهای اولیه برای اینکه دچار افت فشار نشوید کمی بنشینید و آب قند یا آب میوه شیرین بخورید.

3:برای تخلیه نگرانی و داد زدن و گریه کردن به اندازه کافی وقت خواهید داشت پس الان به هیچ کس و هیچ چیز جز بیمارتان فکر نکنید.آرامش،لبخند و نوازش تنها چیزهایی هستند که او به آنها نیاز دارد پس گریه را فراموش کنید!

نمی توانم وجود ندارد اگر نمی توانید به خانه بروید! و پرستاری را به دیگران بسپارید!خشک و خشن می نویسم؟؟؟؟؟اشکالی ندارد! می نویسم تا بدانید امروز دیگر روز شما نیست!از امروز تا روز درمان باید تمام و کمال بدون کوچکترین چشمداشت عشق بورزید و امید دهید! اول صحبتهایم که گفتم! این یکی از سخت ترین لحظات زندگی شماست.پس کفش آهنی بپوشید و آماده شوید!در این راه تنها نیستید شما می توانید!

4:حتی ثانیه ها را از دست ندهید!

5:تا این مرحله باز هم توصیه می کنم تا جای ممکن از این موضوع با همه صحبت نکنید!فقط کسانی که به شما از همه نزدیکتر هستند!علتش را در نوشته های بعد خواهید فهمید!

6:در مورد سرطان خون بیمارستان شریعتی و بیمارستان امام را به شما توصیه میکنم به دلایل بسیار زیادی که باز هم بعدا خواهم نوشت.

/ 17 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
maryami

salam.mamnoon etelate jalebie be dardam khord .vasam doa konin [پلک][خجالت]

omid

خیلی خوب بود ممنون

سمانه

خیلی ممنون از مطالبتون خدایا تو این لحظات اگر صدای این بنده گنه کارتو می شنوی دعا می کنم همسر یاسمین جون خیلی زود خوب شن...و کل مریضا امین یا رب العالمین

مجتبی

امروز فهمیدم چقدر سخته وقتی میفهمی عزیزت سرطان داره.وقتی بابا نداشته باشی خبرسرطان داداشت هم بهت بدن. واسه داداشم دعا کنید

بهتر است قبل از آنكه عزيزتان از دست برود خودتان را راحت كنيد...

naser

سلام خانم زرگری خسته نباشید میشه عکستوعوض کنی یه عکس جدیدبزاری خییلی خوشکلی وبلاگتم خیلی قشنگه امیدوارم همیشه سلامت موفق وسربلندباشید

mostafa

سلام بچه ها پسره من که سه سالشه گروه خونش همB-نه ماهه که سرطان خون گرفته از همون موقه هم شمی درمانی میکردیم که دو سه روز پیش کلا" برگشت کرد دکتر ها گفتن باید پیوند مغز استخوان بشه فردا قراره من ومامانش بریم تست بدیم برامون دعاکنید که نمونه یکی مون بهش بخوره از همتون ممنونم.

شکوه

سلام.دوستم 17 سالشه سرطان خون گرفته.بهش گفتن حداکثر تا یک سال دیگه زندست.دروغ گفتن نه؟ حتما زنده میمونه.در مورد درمان بگید کدوم بیمارستان خوبه چه دکتری دکتر وزیری چطور دکتر خوبیه؟ یه جایی خوندم برخلاف تصور همه این بیماری کشنده نیست و خیلی از کسایی که این بیماری و دارن درمان میشن مگه نه؟...""""خدایا میدونم درمان کردنه این بیماری برات کاری نداره و تو خودت نقششو چیدی که بهمون یه چیزایی یاد بدی ولی این دفعه بخاطر ماهایی که عزیزانمونو تو دستات گذاشتیم بیا و یه این دفعه تربیتمونو بیخیال شو و سلامتیشو نو بهشون برگردون ولی بازم هرچی خود خوشگلت صلاح میدونی"""""

زینا

سلام یاسمین جان ممنون از این نوشته ی زیبا . من با ا ین که سن زیادی نداشتم ولی امیدوار به بودن یکی از فامیل ها شدم بسیار ممنون. قلب]

محمد

امروز فهمیدم عزیزترینم سرطان داره,لطفا اینجا بگو که کدوم بیمارستان وکدوم دکتر بهترینه؟و اینکه لطفا واقعیتو بگو کسی رو دیدی که از سرطان خون جون سالم در ببره؟ممنون