شیمی درمانی 2

عکس العمل هر شخصی نسبت به شیمی درمانی ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد.عامل های زیر بی تاثیر نیستند:

١:سن بیمار

٢:نوع دارو

٣:اولین دوره شیمی درمانی است یا چندمین دوره

۴:بیماریها و سوابق بیمار،مثلا نارحتی ریوی یا قلبی و ...

۵:روحیه بیمار

۶:وزن بیمار (پزشک معالج میزان حجم دارو دریافتی را با فرمولی مشخص بر اساس قد و وزن بیمار تغییر می دهد) به عنوان مثال در ابتدای درمان ممکن است حجم دارو ۶ میلی گرم در یک روز باشد اما با پایین آمدن وزن بیمار در دوره های بعد ٣ میلی گرم باشد.

مواد غذایی ٢:

همانطور که در پست قبلی اشاره کردم هر چیزی که معده را تحریک کند در این دوران نباید خورده شود.در بسیاری از بیماران متاسفانه این روزها با احساس تهوع و ضعف همراه است و موردی را در بیمارستان دیدم که به مدت ۵ روز حتی بیمار نمی توانست لب به آب بزند در این مورد حتما پزشک باید مطلع شود تا شاید سرم غذایی را به داروها اضافه کند.

نباید خورده شود:

١:لبنیات (کمی کره با عسل برای صبحانه شاید خیلی مشکلی ایجاد نکند)

٢:آب انار،آلبالو یا هر چیز دیگری که فشار را بیاندازد

٣:ماهی،ماست،دوغ

۴:ادویه

۵:نوشیدنی های گازدار

۶:سبزیجات،تنقلات،میوه های قرمز و تابستانی و .....

می تواند خورده شود:

١:معده را تا جای ممکن سبک نگهدارید

٢:مایعات

٣:بستنی یخی خصوصا با طعم لیمو(احساس تهوع را کم میکند)

۴:بیسکوییت ساده با چای کم رنگ

۵:پوره سیب زمینی)درباره میزان نمک نظر بیمارتان را بپرسید اما در هنگام درست کردن چوره در این دوران زیاد شیر نریزید).

۶:سوپ بسیار سبک حاوی آب مرغ یا قلم(چرب و پر ادویه و یا حاوی خامه یا شیر در دوران شیمی درمانی نباشد)

مهم:

یکی از فرهنگهای بسیار غلط ما ایرانیان این است که فکر می کنیم الزاما خوردن بیشتر=سلامتی و اگر بیمارمان کم غذا بخورد در این دوزان بسیار آشفته می شویم اماااااااااا   حتما توجه کنید:بیمار شما در حال گرفتن یکی از قوی ترین داروهای موجود است و کم شدن اشتها بسیاررررر طبیعی است حتی اگر ١۵ کیلو وزن کم کند روزی باز خواهد گشت و اگر احساس گرسنگی نکند داروهای بسیار زیادی وجود دارد که بعد از درمان در کنار مکملهای پروتئینی و غذایی برای ایشان تجویز می شود پس برای اینکه همانند گذشته غذا بخورند اصرار نکنید.

تجربه:

مرغوب ترین عسل را پیدا کنید تقریبا هر روز می توانید با آب جوش یا چای کم رنگ به میزان یک قاشق چایخوری پر در لیوان حل کنید و به عنوان صبحانه یا در کنار صبحانه به بیمار بدهید.عصرها به این ترکیب لیمو ترش تاره را نیز می توانید بیافزایید.

در عسل فروشی ها مومی وجود دارد به نام موم زنبور ملکه هر روز ناشتا در طول کل درمان و قبل یا بعد آن زیر زبان بیمار بگذارید.توان بیمارتان را بسیار بالا می برد و دیرتر وزن از دست می دهد.

/ 7 نظر / 59 بازدید
پیمان دانشفر 22 ساله

اول از کنار پروفیلتون شروع می کنم و میگمم ایشالله موفق باشید ما هم قدیم توی شهرمون به تیمارستان ها سر میزدیم و خانه سالمندان ها تا عجز و ناتوانی مان را در مقابل صبرشان نشان دهیم و اینکه با اجازتو هم پست قبلیتون در مورد شیمی درمانی و این پست را برای خودم سیو کردم که جایی اگر سخنی به میان آمد از آن استفاده کنم ممنون بابت این اطلاعات ارزشمندتون پیروز و پایدار باشید میو میو

فائزه

♥ به آسمان كه نگاه می كنم بی اختیار چشمانم روی ابرهایی تیره ثابت می‌ماند و خاكستری این پهنه برافراشته غباری از اندوه بر دلم می‌ریزد، درست مانند قطرات ریز بارانی كه بر بستر تشنه زمین فرو می‌ریزد وجریان می‌یابد و به سوی آبی دریاها رهسپار می‌گردند. دلم نیز همراه قطرات باران به سوی كتاب زندگی رهسپار می‌گردد و در فصلی كه مكرر خوانده‌ام و هرگز تكراری نشده است آرام می‌گیرد. ஜ═════ஜ۩۩ஜ═════ஜ♥ஜ═════ஜ۩۩ஜ═════ஜ♥ ♥ஜ═════ஜ۩۩ஜ═════ஜ♥ஜ═════ஜ۩۩ஜ═════ஜ♥

یاسمین

پیمان عزیز خیلی خوشحال میشم اگر همه مطالب را جایی سیو کنی و به دیگران اطلاع دهی هدف من دقیقا همین است که اطلاعات عمومی همه درباره این بیماری بالا بره تا بیماران مبتلا به سرطان آرامش بیشتری داشته باشند و کیفیت زندگی بالا بره.:)

سارا

من خیلی اتفاقی با اینجا اشنا شدم و با اینکه کسی در اطرافمون بیمار نیست دقیق خوندم این نوشته ها رو! فقط دوست دارم از وضعیت سلامتی همسرتون بدونم

سارا

من خیلی اتفاقی با اینجا اشنا شدم و با اینکه کسی در اطرافمون بیمار نیست دقیق خوندم این نوشته ها رو! فقط دوست دارم از وضعیت سلامتی همسرتون بدونم