آیا می توانم؟(کنترل درد بیمار)

دنیا دنیا اگر انسان محکمی باشید روزهایی می رسد که به خود خواهید گفت آیا می توانم؟

مسلما جنس هیچ کدام از ما از سنگ نیست .قرار هم نیست کوه باشیم روزهایی خواهد رسید که به انتهای خط می رسید و بدون اینکه حتی بخواهید دستمالی برای پاک کردن اشکهایتان نیاز خواهید داشت.

روزهایی خواهد رسید که احساس می کنید هر لحظه ممکن است قلبتان از حرکت بیایستد.

بدترین زمانی که این حس را در بیمارستان بالای سر همسرم احساس کردم زمانی بود که درد می کشید.

به یاد داشته باشید بعد از قطع شدن هر دوره شیمی درمانی از زمانی که تکثیر مجدد سلولها شروع می شود و مغز استخوان مجددا فعال می شود دردهای شدید استخوانی آغاز می شوند دردهایی که در ابتدا ممکن است با استومینوفن آرام شود اما در دوره بعد کم کم فقط پتدین یا مورفین درد بیمار را آرام خواهد کرد درد هایی که باعث خواهد شد حتی یک مرد به حق حق گریه بیفتد......

مهم:

1:منطقه درد اکثرا کمر و پاها و لگن هستن اما بستگی به سن بیمار نیز دارند که استخوانهای پهن دردناک شوند یا منطقه دیگر.

2:الزاما مورفین با اینکه از پتدین قوی تر است برای همه دردها یا بیماران کارساز نیست مثلا همسر من به پتدین که مسکن ضعیف تری است واکنش بهتری نشان می داد.یا بعدها در یک سرنگ نصف پتدین نصف مورفین در سرنگ باید می کشیدیم تا دردش آرام شود.

3:اکثر بیماران بخش خون یه مسکن خواسته یا نا خواسته عادت می کنند اما!!!!! حتما دقت کنید بعد از مدتی فقط شما می توانید با نگاه کردن به بیمارتان بفهمید آیا درد قابل تحملی دارد و یا از شدت درد واقعا نیاز به مسکن قوی دارد لطفا دقت کنید در بعضی موارد که پرستاران به نظرشان درد بیمار زیاد نیست یا واقعی نیست به ایشان آب مقطر به جای مسکن می زنند اگر دیدید درد بیمارتان خیلی زیاد شده و دردش آرام نشده ممکن است آب مقطر دریافت کرده باشد!

4:در صورتی که به همراه بیمارتان به مرخصی موقت از بیمارستان می روید و در دوران بعد از شیمی درمانی است و درد دارد می توانید که نامه ای از پزشک معالجتان دریافت کنید مبنی بر توضیح نوع بیماری اسم و سن بیمار و اینکه در طول مثلا 1 ماه آینده این بیمار نیاز به ... تعداد آمپول مسکن .... یا ... تعداد قرص یا شیاف... نیاز دارد. علاوه بر این نامه باید یک نسخه هم باشد بعد نامه را به مرکز تهیه داروهای مخدر به خیابان آبشار در ولیعصر ببرید به همراه کارت ملی و شناسنامه بیمارتان و برگه تایید نوع بیماری و به راحتی برای بیمارتان مسکن بگیرید تا نصف شبها کارتان به التماس کردن به اورژانسها نکشد!

5:تزریق مسکن به بیمارتان مسئولیت بسیار بزرگی است اگر بیشتر از میزان لازم تزریق شود می تواند باعث ایست تنفسی و قلب شود دقت کنید که اطلاعاتتان را باید بیشتر کنید و برای بیشتر کردن اطلاعات تا می توانید از پرستاران خوب بخش کمک بگیرید.

در نهایت یادتان باشد این روزهای تلخ این بی خوابی ها خواهد گذشت سعی کنید بتوانید.

شما می توانید

/ 5 نظر / 1310 بازدید
رز

مثل همیشه عالی و محکم و قوی همیشه موفق باشی یاسمین جان[قلب][گل]

وحيد

امروز سايت شما را پيدا كردم. خيلي كاربردي و علمي است. ممنونم از اين كه اين همه تجربه‌هاي مفيد را با بزرگ واري تمام به اشتراك گذاشتيد. اگرچه نمي‌تونم درك كنم ولي مي‌دونم كه بدست آوردن اين تجربه‌ها سختي‌هاي بسياري دارد كه روح و جسم انسان را مصرف مي‌كند. و شما با همه‌ي اين سختي‌ها با عشق اين كار بزرگ را انجام داديد. ممنونم و براي شادي و سلامتي شما و بيمارتون دعا خواهم كرد.

سوگند

سلام مطالبتون جالب بود من تو خیریه جمعیت دوست داران بهزیستی همکاری می کنم و برام جالب بود چون اسم محک رو اون جا شنیده بودم و به یه نکته جالب رسیدم ،تو هر سایتی رفتم همه نا امیدن همه مطالب مایوس کننده است و میشه احساس کرد که مردم ایران با یه افسردگی دست وپنجه نرم می کنند ولی این جا امیدواری دیده میشد بعد فهمیدم که شما با خیریه محک کار کردید فهمیدم جایی اسم کمک به همنوع باشد دیگر ناامیدی جایی ندارد چون اطمینان داریم که مفید هستیم ببخشید زیاد نوشتم خوشحال میشم به وبم یه سری بزنید با تشکر در پناه خدا [گل]

عسگر

سلام خانم ياسمن آرزوي سلامتي براي خودت و خانواده ات دارم منم خواهرزاده ام در بيمارستان شماره دو سرطان خون CML داره بر حسب اتفاق با وبلاگ شما آشنا شدم كلي كمكم كرد آخه هفته اي دو شب نوبت من هست پيشش بمونم و درد كشيدن اون منو خيلي آزار ميده آخه هيچ كاري از دستم بر نمياد ولي امروز كه خيلي گرفته بودم ارامش خواصي گرفتم