آزمایشها

از بدو ورود ما به بخش خون انواع و اقسام آزمایش ها شروع شد.حتی نمونه مغز استخوانی که در بیمارستان شریعتی گرفته بودند ملاک نبود و این آزمایش دردناک باز هم انجام شد.

انواع و اقسام عکس و سونوگرافی هم در خود بیمارستان انجام دادیم. البته آن روزها افشین هنوز توان راه رفتن داشت و مشکلی نبود.

در همان یکی دو روز اول چیز مهمی را فهمیدم از هر ٨ نفر متخصص ١ نفر خوب گوش می دهد.بقیه ترجیح می دهند شما گوش دهید و تا جای ممکن حرف نزنید! و اکثرا بد خلق و جدی هستند!

خصوصا متخصصین خون و انکولوژی رک،جدی و سریع هستند و وقت زیادی برای شما ندارند!

هفته اول پزشک معالج افشین رو دیدم،خودم رو معرفی کردم و شرایط بالینی همسرم رو جویا شدم. جواب: ببینین خانوم من نمی تونم هی به همه بیمارانم یا همراهانشون توضیح بدم توی این بیماری حداکثر شانس بیمار شما ٢٠% هستش و خودتونو باید آماده کنین.خیلی سریع هم باید پیوند بشه و هیچ راه دیگه ای هم ندارید!

شانس پیوند هم ۵٠-۵٠ هستش که مریضتون زنده بمونه بعد از ۴٠ روز یا نه!اگرم بمونه تا ۴ یا ۵ سال آینده ممکنه پیوند رو پس بزنه که باز میمیره! اگر شانس بیاره و ۵ سال رو رد کنه زنده میمونه!

اییییییییییییییییی پزشکان محترم!!!!!! به خدا درباره گل و گیاه حرف نمی زنین!درباره عزیزان هر خانواده دارین نظر میدین!درسته که باید عین واقعیت رو به همراهان بگین چون این جزو قوانین وزارت بهداشته! اما انقدر قاطع؟انقدر تلخ؟بدون ذره ای آشنایی با فن بیان یا روانشناسی بر خورد با بیماران!؟؟؟؟

من که می دونم آموزشش رو دیدید پس چرا بهش عمل نمی کنید!؟؟!

حد اقل چیزی که اون روز می شد ایشون بگن این بود: ما اول جواب آزمایشهای ایشون رو ببینیم بعد نظر می دیم!شما قوی باشید ما هم همه تلاشمون رو می کنیم!

از همه بدتر هر روز که من رو در راهرو بخش می دیدن می گفتن : چی شد تصمیمتونو برای پیوند گرفتین؟وقتی نداریما!!!

٣ هفته گذشت با همه تلخی ها و کابوس هاش تا اینکه دکتر من و افشین رو صدا کرد!عین اون حرف هایی که درباره پیوند به من گفته بود به افشینم گفت.افشین واقعا ترسیده بود و به من نگاه می کرد)از اون نکاهایی که یعنی اینا چی دارن می گن؟

۵ دقیقه بعد از حرف های دکتر با ما جواب آزمایشهای ژنتیکی افشین اومد!

رفتم پیش دکتر و نشونش دادم شروع کرد به داد زدن!اینو الان به من نشون میدین؟؟؟؟؟؟

گفتم:خب دکتر چون الان آماده شده!چطور مگه؟؟؟سکوت کرد و گفت:باید با اساتید مشورت کنم حتما اشتباهی شده!

توی صداش نه ناراحتی بود نه خوشحالی ،گیج شده بودم!

نیم ساعت بعد پیش ما برگشت  گفت!

"از لحاظ آزمایشات ژنتیکی مشخص شد افشین نباید پیوند بشه و در شرایطی مثل اون ما منع می کنیم پیوند رو چون بین بدترین ها مبتلا به بده شده! و شانسمون رو با یک شیمی درمانی سنگین باید امتحان کنیم!"

چیزی از اشک های خوشحالی ای که افشین اون لحظه ریخت و سجده ای کنار در اتاقش زد از شکر نمی گم.....خنثی

نتیجه:

١:با دقت و حوصله و با سرعت تک تک آزمایشها رو انجام بدید.

٢:خیلی وقتها آزمایشها رو باید خارج از بیمارستان ببرید این کار رو به یک نیروی تازه نفس محول کنید

٣:پزشکان با آزمایشگاههای مختلفی کار می کنند پس آماده باشید که خیابان گردی کنید!

۴:اکثر متخصصان درصد اتفاقهای بد رو بالاتر می گن که برایشان بعدا مسئولیتی نداشته باشه که البته به نظرم یه جورایی حق دارند چون برخورد یک سری از همراهان خیلی عصبی و بده.و خصوصا درباره خون و سرطان،پس از لحن ایشان نترسید و فقط امیدوار باشید.

۵:پیوند یکی از جدی ترین روشهای نهایی است که باعث بالا رفتن طول عمر بیمار می شود البته حاشیه های مخصوص به خود را دارد.

۶:از آنجایی که نمی توانید پیشبینی کنید که برخورد پزشک معالج با بیمار چگونه است تا جای ممکن برای آشنایی بیشتر روزهای اول خودتان با پزشک صحبت کنید.چون کافیست بیمارتان با او ارتباط خوبی برقرار نکند آنوقت به درمان هم پاسخ کمتری خواهد داد! یادتان باشد باور، معجزه می کند!

٧:راستی دیدم که خیلی از دوستان نمی دونن پیوند چیه.و فکر می کنن جراحیه!

نه جراحی نیست خون رو از دهنده می گیرند و به گیرنده تزریق می کنند بعدا توضیح بیشتری میدم.

/ 15 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شاپرک

یاسمین جان. باز هم کلی اشک ریختم و باز هم هزار بار تحسینت کردم. هم تو رو هم همسر گلت را. خدا برای هم حفظتون کنه.

نادیا

اسمین جون،میشه لطف کنی‌ بگی‌ شما فقط همون مرحلهٔ شیمی‌ درمانیو طی‌ می‌کنید؟آخه خواهره من هم فقط شیمی‌ درمانی میکنه و به مدته هشت ماه شیمی‌ درمانی قوی داشت،حالا یک دره دو ساله داره وینکریستین اگه درست نوشته باشم مصرف میکنه ،می‌خواستم ببینم مراحل درمانی مثله هم هست؟نوع بیماری خواهرم all هست برای آقا افشین چه نوعی هست؟در ضمن می‌خوام بدونم درمان قاطی‌ وجود داره یا این پزشکها میگن این مثلا برا چند سال خوبه؟فدای مهربونییت مرسی گلم که جواب میدی.

یاسمین زرگری

نادیا جا افشین aml داره .حتما به زودی توضیح می دم.فقط یکبار دیگه میگم عزیزم به کائنات هر چی بفرستی همون بهت بر می گرده پس لطفا عشق بفرست که عشق و سلامتی برگرده.بیماری یه بهانه است همه اومخدیم یاد بگیریم و اگر زیر بار این آزمایش سخت عصبانی بشی یا جا بزنی اون چیزهایی که می خوای پیش نمیان! آروم باش عزیزم می گذره

رضا سیدین

نادیا خانوم خیلی میفهمم چی میگین و چه حالی دارین. این درصد ها همه آمار هستند! مثل همه آمار هایی که بخوردمون میدن! همه چی بستگی به این داره که شما خودتون چی بخواین و چقدر محکم جلوی قضیه وایسین. پزشک ها چاره ای جز توسل کامل به دانش های پزشکیشون ندارن و ما ها هم باید کاملا بهشون اعتمادکنیم (این اعتماد خیلی مهم هستش و کلی بار رو از رو دوش همراه ها برمیداره). با این حال بزرگترین پزشک ها هم به این رسیدن که پیشبینی عمر آدم ها حماقت محض هستش. همین خدایی که میگین، اگه میگین قوی هستش پس قوی هستش و میتونه همه معادلات رو دگرگون کنه اگه باهاش هم آهنگ باشیم و اعتماد کامل داشته باشیم. هر اتفاقی هم بیفته نباید ذره ای از ایمانمون کم بشه که قراره بیماری خوب شه!

گندم

سلام خانم زرگری.من هر بار که خونه بودم، مطالبتون را میخوندم و فکر کنم متاسفانه این آخرین مطلبی باشه که میتونم بخونم.چون شیمی درمانیم جواب نداده و دکتر گفت بهتره برای پیوند آماده بشیم.اول قرار بود پیوند اتولوگ انجام بشه ولی ظاهرا امکانش نیست و پیوند به صورت آلوژن باید انجام بشه.فردا بستری میشم ترسیدم ولی و امیدوارم همه چیز درست بشه.برای شما هم آرزوی موفقیت می کنم و واقعا با مطالبی که می نوشتید خیلی بهم کمک کردید.هر وقت برگشتم اولین کاری که می کنم ،براتون پیام مینویسم.[گل]

یاسمین زرگری

گندم جان تمام عشق و دعای خیر من همراهته عزیزم.اگر ایمان داشته باشی همه چیز عالی پیش میره عزیزم.کدوم بیمارستان بستری میشی؟؟بر گشتی حتما برام بنویس.تو می تونی من می دونم [گل]

سحر نهاوندی

سلام یاسی جون از شروع وبلاگت تا الان همه رو خوندم و ازت واقعا ممنون. اول اینکه وقتی شرایطی رو که گذروندین مجسم می کنم مو به تنم سیخ میشه و واقعا بهت افتخار می کنم که از این امتحان بزرگ سربلند بیرون اومدی . دوم اینکه من در مورد این بیماری هیچ اطلاعاتی نداشتم و شکر خدا از اطرافیانم کسی به این بیماری مبتلا نشده ولی راهنماییهای تو برای خیلی دیگه از بیماریها هم مفیده. به امید روزی که این بیماری لعنتی با خوردن یه قرص یا شربت مثل سرماخوردگی خوب بشه. سپاس

خزان

سلام ياسمين جان عزيزم خدا بهت قدرت و توان بده خدا به اقا افشين هم ايمان و عمر طولاني عطا كنه ننوشتي كه بچه هم دارين يا نه ؟؟؟ منم براتون دعا مي كنم خيلي دل و ايمان ميخواد كه خدا رو شكر تو داري عزيزم زنده و پاينده باشي

یاسمین زرگری

سلام عزیزم ممنونم نه عزیزم ما در اولین سالگرد ازدواج به این مشکل دچار شدیم و بچه نداریم.[لبخند]

afarin malek

سلام ازاطلاعات خوب و جامع شما خیلی ممنونم، وقتی میخوندم حس کردم که در این مسیر تنها نبودم و دیگرانی هم روزهایی به سختی من کشیدند و الان به لطف خدا به سلامتی و آرامش رسیدند ... امیدوارم که همیشه سالم و شاد باشین ،خوا ندن نوشتهای شما خیلی موجب دلگرمی من شد . ممنونم .........